AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
کانون بین‌المللی وکلا خواستار آزادی فوری عبدالفتاح سلطانی شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 09 مهر 1394 ساعت 19:17

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی :  در بیانیه​ مطبوعاتی موسسه حقوق بشری "کانون بین‌المللی وکلا" با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی عبدالفتاح سلطانی، از دولت ایران خواسته شده تا هر چه سریع‌‌تر این وکیل زندانی را آزاد کنند.

کانون بین ​المللی وکلا روز پنجشنبه (اول اکتبر، ۹ مهرماه) در بیانیه ​ای مطبوعاتی با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری که در اوین زندانی است، خواستار آزادی هر چه سریع‌تر او شد. در این بیانیه خواسته شده تا آزادی عمل برای وکلای ایرانی برای انجام وظایفشان فراهم شود.

هانس کورل یکی از روسای این کانون، در این بیانیه از دولت ایران خواسته که "به تعهدات بین‌المللی و قانون اساسی ​اش  احترام بگذارد. "

در این بیانیه آمده است: «ضروری است ایران متعهد اجرای اصول اولیه سازمان ملل در مورد نقش وکلا باشد تا آزادی عمل وکلای ایرانی برای انجام وظایف حرفه ​ای​ شان را بدون تهدید، دخالت و تعقیب قضایی تضمین کند.»

 

عبدالفتاح سلطانی، وکیل و عضو کانون مدافعان حقوق بشر ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۰ دستگیر شد و از آن زمان تا کنون در زندان اوین به سر می‌برد. اتهامات او تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر و تحصیل "مال حرام" از طریق دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ بود. او در دادگاه بدوی به ۱۸ سال حبس با تبعید به شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محروم شد. در دادگاه تجدید نظر، حکم حبس سلطانی به ۱۳ سال کاهش یافت.