AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
عبدالرضا داوری: به دلیل کامنت‌های دیگران و رد پیشنهاد همکاری با یک نهاد امنیتی زندانی شدم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 15 خرداد 1396 ساعت 23:43
عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد که روز دهم اردیبهشت برای تحمل دو سال زندان بازداشت و راهی زندان اوین شد، از رئیس قوه قضائیه خواسته است که پرونده قضایی‌اش را برای اطلاع افکار عمومی و اثبات بی‌گناهی‌اش منتشر کند.
او  در کانال تلگرامش که پس از بازداشت توسط نزدیکانش به روز می‌شود، نوشت به اتهام کامنت‌های دیگران در صفحه هک شده فیسبوکش به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال زندان محکوم شده است و کارشناسان فنی قوه قضائیه نیز اثبات اتهامات او را غیرممکن دانسته‌اند و بر اساس بررسی کارشناسی پلیس فتا، مرکز سایبری سپاه و مرکز انفورماتیک قوه قضائیه، در خصوص موارد ادعایی «هیچ اتهامی متوجه دکتر عبدالرضا داوری نبوده است.»
عبدالرضا داوری همچنین ادعا کرد که به دلیل عدم همکاری با نهادهای امنیتی علیه محمود احمدی‌نژاد حکمش اجرا و او زندانی شده است، او درباره رد درخواست «یک نهاد امنیتی» که منجر به زندانی شدنش شده، نوشت: «یکم خرداد جاری، فردی که خود را نماینده یک نهاد امنیتی معرفی می کرد، طی تماس تلفنی به من خاطرنشان کرد که آقای داوری، تنها راه خلاصی شما از پرونده ات، ورود به فاز همکاری با ما علیه دکتر احمدی نژاد است. تنها در این صورت است که ما جلوی اجرای حکم شمارا می گیریم.»
این روزنامه‌نگار اشاره‌ای به نام نهاد امنیتی نکرده ولی ضابط قضایی پرونده و نهاد بازداشت کننده او سپاه پاسداران بوده است.
عبدالرضا داوری مشاور و حامی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران است که در سال‌های پایان دوران ریاست جمهوری‌اش مغضوب علی خامنه‌ای رهبر ایران و اغلب جناح‌های جمهوری اسلامی واقع شده است. احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، بر خلاف توصیه صریح علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در انتخابات نامزد شد ولی شورای نگهبان صلاحیت او و هیچ یک از همراهانش را تایید نکرد.
عبدالرضا داوری در شهریورماه ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به شش سال و نیم حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دو سال کاهش یافت.
آقای داوری از رئیس و سخنگوی قوه قضائیه خواسته است «اگر صداقت و شجاعت دارد» پرونده‌اش را برای روشن شدن افکار عمومی منتشر کند: «در راستای تنویر افکارعمومی درباره اتهامات اینجانب، بایسته است که دادستانی تهران، کیفرخواست صادره علیه اینجانب و متن حکم قاضی صلواتی را –اگر صداقت و شجاعت دارد– در اولین جلسه مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی قوه قضائیه منتشر کند. از اصحاب محترم رسانه هم تقاضا دارم، انتشار متن کیفرخواست و محتوای حکم دادگاه انقلاب علیه اینجانب را از حجت الاسلام اژه ای مطالبه نمایند تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.»
عبدالرضا داوری همچنین از قوه قضائیه خواسته است مقدمات اعاده دادرسی او را فراهم کند.
محکوم و یا احضار شدن به دلیل کامنت‌های دیگران موضوعی است که پیش از این هم سابقه داشته است، در آبان ماه ۱۳۹۵ محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس، پس از احضار به قوه قضائیه مجبور شد یکی از توییت‌هایش را به دلیل کامنت‌های دیگران پاک کند، این نماینده مجلس با اشاره به این موضوع نوشت: «منشن ها توئیتهایی مستقل از توئیت مورد ارجاع اند. توئیت کننده نمیتواند منشن‌ها را پاک کند ولذا مسئولیتی نسبت به محتوای آنها ندارد.»